« Wróć...

Data: 10 maja 2024
Dzień: piątek

Miejsce: Austeria - Filia Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 1, Raszyn

Godzina: 19:00

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na wieczór z kulturą i tańcem dawnych epok. Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2024 na 20-lecie Polski w UE. 
 
Zapraszamy do Kontredansa: wieczór z kulturą i tańcem dawnych epok
 
Na spotkaniu odkryjemy fenomen kontredansów czyli angielskich tańców towarzyskich. Były one na tyle proste, a zarazem efektowne oraz dawały ogrom radości, że rozpowszechniły się w całej Europie i były tańczone przez około 300 lat. W Polsce również jako "anglezy", a nawet jeden z tańców "King of Poland" został poświęcony Janowi III Sobieskiemu. Oczywiście pewne figury czy sposób wykonywania kroków ewoluował, ale cały czas królowały na europejskich balach oraz pomniejszych spotkaniach towarzyskich.
 
 
Na naszym spotkaniu zostanie zaprezentowana historia tańca, pokazane zapisy i ilustracje, a także będzie możliwość zatańczenia kilku kontredansów. Kontredanse to radość z tańca, poruszenie ciałem, ale też umysłem.
 
 
Anna Ilczuk ( d. Wojciechowska) - instruktorka, tancerka i choreograf tańców dawnych (dyplom instruktora tańca sportowego). Specjalizuje się w tańcach pochodzących od czasów późnego średniowiecza aż po XIX wiek. Szkoliła się u nauczycieli tańca dawnego: Bruny Gondoni (XV i XVI w.), Dorothee Wortelboer (XVIII w.), Lieven Baert (XV, XVI, XVIII, XIX w), Jane Gingell (XVII i XVIII w), Sylwii Majewskiej oraz Katarzyny Mazur (XV-XIX w.), Tomasza Sadlakowskiego (polskie tańce narodowe) oraz Piotra Zgorzelskiego (tańce tradycyjne). Przygodę z Tańcem dawnym rozpoczęła w 1998 r. w GFiTD LORICA, tańczyła w Pawanilii, zakładała Akademię Tańca Dawnego oraz TANART. Od wielu lat współpracuje z Agencją AMATUM. Ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie współorganizowała festiwal „Spotkania z Tańcem Dawnym KOROWÓD”. Prowadziła bale, organizowała i prowadziła liczne warsztaty taneczne. Występowała w wielu zamkach, pałacach, imprezach plenerowych, biorąc udział w koncertach oraz przedstawieniach tanecznych. Można ją także zobaczyć w scenach tanecznych telenoweli „Korona Królów”, „Korona Królów Taka Historia” oraz „Jagiellonowie”. Od 2014 prowadzi wykłady z warsztatami tanecznymi na Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii. Obecnie prowadzi zajęcia, występuje w koncertach i spektaklach, organizuje warsztaty oraz działa jako edukatorka na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia głównie dla dzieci i młodzieży.